06
Tem

Mural

Mural temelde duvar ressamlığı olarak karşımıza çıkıyor. Genelde de apartman duvarlarını süslenmesi sağlanır. Bu anlamda Türkiye’nin ünlü sokaklarında ve caddelerinde sıklıkla sergilenir. Farklı şehirlerde boy gösteren mural sanatı;

• Geniş alanlara yönelik duvar tasarımı anlamına geliyor.
• Bazı belediyelerin desteklediği duvar sanatlarından bir tanesidir.
• Sokak sanatçılarının tercihi halindedir.

Maral Sanatı Nasıl Yorumlanır?

Mural sanatçıları pek çok konuda sanatlarını sergilemektedir. Bu anlamda yorumlamak sanatı görenlere bırakılmıştır. Örneğin temelde sanatçılar iç dünyalarını yansıtabilir. Arkasından da yerel kültüre bağlı olarak sanatın icra edilmesi esas alınır. Türkiye ile ilgili olan izlenimlerin dahi sıklıkla mural sanatında sergilenmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Sergilenen eserler her alanda farklılık gösterir. Mesela mahalle için projelerde yerel konular dikkate alınır. Ülkenin siyaseti, vatandaşları ya da bayrağı dahi temel alınabilir. Tam tersi olarak müze gibi alanlarda daha modern çalışmalara yer verilir. Kısacası sanatçının duygu ile düşüncelerinden ziyade çalışmanın gerçekleşeceği alan da konuyu belirler.

Mural Sanatı Nasıl İcra Edilir?

Mural sanatının yapım aşamaları sanatçıdan sanatçıya farklılık gösterir. Mesela profesyonel olanlar başta taslak çalışmalarına yer verir. Bu şekilde duvarda yer alacak olan resim, renkler ve ebatlar belirlenir. Hemen arkasından da projenin yapım aşamasına geçilir. Bu anlamda;

• Dış cephe boyaları ya da spreyler temin edilir.
• Birkaç ayda tamamlanan mural sanatı, taslak üzerinden gerçekleşir.

Her resim ayrı ayrı sergilenir ve içleri boyanır. Dikkat çekmesi adına gölgelendirmelere özen gösterilir. Kimi sanatçılar özel gölgelendirmeler eşliğinde sanatın öne çıkmasını destekler. Bunun için bazıları canlı renkler kullanır. Bazıları ise siyah – beyaz çalışmaları ile adından söz ettirmektedir.

Ünlü Muralist Çalışmaları

Mural sanatından faydalanmak isteyenlerin sanatçıları değerlendirdiği açık durumda. Mesela geniş bir alanda mural sanatını göstermek isteyenlerin muralist arayışına geçtikleri görülüyor. Bu aşamada daha çok alanında eğitimli ve tecrübeli olanlar göz önünde bulundurulur. Bir de sanatçıların önceki çalışmaları incelenir ve tercihte bulunmanız kolaylaşır. Neticesinde de isteklerinizi belirtmeniz gerekir. Çünkü talepler doğrultusunda sanatın icra edilmesi sağlanır.