06
Tem

Graffiti

Sınırı bulunmayan sanatlar arasında graffiti de yerini almıştır. Çünkü her türlü konuda graffiti çalışmalarına yer verilir. Temelde duvar yazısı olarak bilinen graffiti, çeşitli görseller ile zengin hale gelmiştir. Görseller ve yazılar her türlü konuda olabilir. Örneğin;

• Sanatçıların hobileri doğrultusunda graffitilerine yön verdiği görülüyor.
• Siyasi mesaj içeren graffitiler sokakların vazgeçilmezi halinde.
• Sokakta geçen olaylar hakkında da graffiti çalışmalarına yer verilir.

Graffiti Nerelere Yapılabilir?

Graffiti sanatı sadece konuda kaynaklı olarak sınırsız değil. Aynı zamanda sanatın yapım alanı da son derece geniş. Yani istediğiniz her türlü alana graffiti yapabilirsiniz. Temelde pek çok kişinin gördüğü yerler dikkate alınır. Mesela sokak aralarında bulunan duvarlar bu anlamda başı çeker. Çoğu graffiti çalışması sokak aralarında, sprey boyalar ile gerçekleşmekte.

Tren vagonları da popüler graffiti alanları arasında. İşlek olan caddelerin de graffitiler ile donatıldığı görülüyor. Artık ünlü mekanların dahi graffitileri tercih ettikleri açık durumda. Gerek mekanların iç gerekse dış duvarlarında graffitiler sergilenir. Görsellik daha estetik hale gelir ve müşterilerin dikkatini çeker.

Graffiti Terimleri Nelerdir?

Graffiti yapmak öyle kolay bir iş değildir. Pek çok terimi ve türü bulunan bu sanat, el işçiliğine bağlıdır. Bundan dolayı başta kendinize güveniyorsanız, terimleri öğrenerek harekete geçebilirsiniz. Örneğin;

• Sketch olarak graffiti öncesinde taslak çalışmalarına yer verilir.
• Wall direk olarak duvara işlenen graffiti anlamına gelir.
• Graffitinin olmazsa olmazı olan gölgelere de Block adı verilmekte.

Bunun gibi çeşitli terimlere sahip durumda. Mesela graffiticilerin imzasına dahi ‘tag’ adı veriliyor. Beraberinde graffitinin ilk çizgisi olarak firstline terimi karşımıza çıkıyor. Dış çizgilere verilen isim de ‘outline’ şeklinde.

Graffiti Türleri Nelerdir?

Grafiti gerek tasarımları gerekse yapılan alanlara göre farklı türlere sahiptir. Örnek verecek olursak ‘end2end’ olarak ifade edilen tür, trenlere özel olarak sergilenir. Hemen arkasından ‘root top’ geliyor. Çatılara yapılan graffitiler için bu adlandırmaya yer verilmiştir. Beraberinde ‘can’ ise sprey boyalar ile özgür graffiti anlamına gelmekte. Sonuç olarak tüm bu detaylar, graffiti sanatının ne denli geliştiğini ve popüler hale geldiğini gözler önüne seriyor.